+48 509 087 619 | info@pogotowie-okienne.pl

Nawiewniki okienne

Prosimy zapoznać się z opisem, aby zrozumieć dlaczego nawiewniki okienne są tak ważnym elementem okiennym, a także obowiązkowo montowane w nowym budownictwie użyteczności publicznej, jak również zalecane przez administratorów spółdzielczych i komunalnych.

Kiedyś w domach z nieszczelną stolarką okienną, naturalna wentylacja pomieszczeń odbywała się właśnie poprzez nieszczelności w stolarce okiennej. Przez wypaczenia stale napływało świeże powietrze kłopoty zaczęły się gdy na rynku pojawiły się szczelne okna drewniane a także z tworzywa sztucznego PCV. Zapewniają one dobry komfort cieplny, znakomicie chronią przed deszczem i hałasem ale zarazem spowodowały, że w pomieszczeniach wzrastało zawilgocenie, co wynikało z braku właściwej wymiany powietrza.

Szczelne okna skutecznie ograniczają napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Bezpośrednim tego skutkiem są zroszone szyby, zaduch, nieprzyjemny zapach, złe samopoczucie domowników, a następnie pojawiające się pleśń i grzyb w narożnikach ściany, czy też w okolicach okien. Zapobiec mają temu właśnie nawiewniki okienne. Wypracowano je w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane między innymi przez, administratorów spółdzielczych i komunalnych. Nawiewniki te, po otworzeniu pozwalają na doprowadzenie przy zamkniętym oknie nawet całkowitej wymiany powietrza w ciągu godziny, po spełnieniu warunku, nawiewnik działa prawidłowo, tylko przy sprawnym systemie wywiewnym przez piony wentylacyjne “kanały wentylacyjne są drożne”.

Kiedy należy zamontować nawiewniki ?

Gdy widoczne są następujące objawy zakłócenia wentylacji takie jak:
zaparowane szyby w oknach
skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach
nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
pęcznienie drewnianych mebli i podłóg, niszczenie ścian budynku
złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, alergie, podrażnienia błony śluzowej nosa, gardła, podrażnienia skóry, choroby dróg oddechowych a nawet nowotwory
gdy niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielenia się CO2

Z pomocą wychodzimy do Państwa – zaopatrzymy Twoje okna w nawiewniki umożliwiające korzystanie z nowej funkcji – rozszczelnienia, tworząc kilkumilimetrową szparę, która pozwala na przeniknięcie przez nią świeżego powietrza. Jest to działanie na podobnej zasadzie, co wietrzenie.
Nawiewniki są tym elementem okna, który pozwala bezobsługowo zadbać o nasz komfort i dostarczyć właściwą ilość świeżego powietrza, nie wyziębiając przy tym pomieszczenia. Nawiewniki powinno się montować we wszystkich pokojach oraz w kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową. Nie poleca się ich do łazienki, ponieważ wilgotne powietrze mogłoby spowodować oszronienie i zatkanie nawiewnika.

NAWIEWNIKI BEZOBSŁUGOWE HIGROSTEROWANE

Nie wymagają jakiejkolwiek obsługi ze strony użytkowników okien a także nie wymagają jakiegokolwiek zasilania zewnętrznego. Sercem urządzenia jest czujnik mechaniczny z ośmiu taśm z higroskopijnego poliamidu. To on, dzięki swojej zdolności do skracania się i wydłużania ze wzrostem i spadkiem poziomu wilgotności otaczającego powietrza, reaguje na te zmiany i wprowadza w ruch klapkę umieszczoną w strumieniu wlotu. Gdy poziom wilgotności się wyrówna, listwa wraca do położenia zasadniczego, która pozwala na doprowadzenie minimalnej ilości powietrza. Ich montaż na górnym ramiaku skrzydła okiennego nie ogranicza powierzchni szyb. Można je montować na oknach już wbudowanych, bez ingerencji w konstrukcje stalową (wzmocnienie) ościeżnicy ponieważ ich istotne części zakłada się na powierzchni ramiaka.

NAWIEWNIKI
MECHANICZNE

Użytkownik ma możliwość zamknięcia przysłon ograniczając przepływ powietrza do minimum. Ilość powietrza przedostającego się do pomieszczenia zależy od położenia przepustnicy, czyli świadomego działania użytkownika oraz różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia (zależną od warunków atmosferycznych). I tu również ich montaż na górnym ramiaku skrzydła okiennego nie ogranicza powierzchni szyb. Można je montować na oknach już wbudowanych, bez ingerencji w konstrukcje stalową (wzmocnienie) ościeżnicy, ponieważ ich istotne części zakłada się na powierzchni ramiaka.

Warto dodać, że nasze nawiewniki przeszły odpowiednie procedury badawcze i posiadają Aprobatę Techniczną AT/98-02-0486 dopuszczającą je do stosowania w polskim budownictwie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenia dotyczące wydzielanie pary wodnej w pomieszczeniu
przy wykonywaniu określonych prac domowych:

schnąca bielizna odwirowana 50-200 g/h
kąpiel w wannie ok. 1100 g/h kąpiel
kąpiel pod prysznicem ok. 1700 g/h kąpiel
gotowanie 450-900 g/h.
Każdy z nas przebywając w pomieszczeniu podnosi jego wilgotność – przy wykonywaniu
prac domowych: jest to ok. 90 g/h, a także podczas snu 40-50 g/h 

Montaż jest wykonywany z użyciem specjalistycznych narzędzi, zgodnie z zaleceniami producentów nawiewników, na wszystkie usługi udzielamy pełnej gwarancji.

PPHU POGOTOWIE OKIENNE
ul. Josepha Von Eichendorffa 12
46-060 Prószków
NIP: 7542583119
REGON: 161560263
Dane do przelewu:
PKO BP 1 Oddział w Opolu
33 1020 3668 0000 5102 0378 7371
Call Now Button